مشاهده / بستن موضوعات سایت

جزوه روستا 1 (PDF) – مهندسی معماری

جزوه روستا 1 (PDF) – مهندسی معماری
امتیاز 5 با 5 رأی

عنوان جزوه : روستا 1

مخاطبان : دانشجویان رشته مهندسی معماری ، عمران و دیگر علاقه مندان

 

جزوه روستا 1 - مهندسی معماری

 

زبان : فارسی

فرمت فایل : PDF

حجم فایل : 26 مگابایت

نوع خط : تایپ شده

تعداد صفحات : 132

فهرست عناوین : برای مشاهده کلیک کنید

ادامه فهرست عناوین : برای مشاهده کلیک کنید

ادامه فهرست عناوین : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه (صفحه 5 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه (صفحه 56 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه (صفحه 110 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نویسندگان : حمیدرضا عامری سیاهویی ، مهدیه احمدی

دانشگاه : پیام نور

قیمت : 1000 تومان

نحوه ارائه : پس از پرداخت آنلاین، به طور اتوماتیک لینک دانلود به شما نشان داده شده و میتوانید فایل را دانلود کنید.

← این جزوه تا این لحظه 379 بار دانلود (خریداری) شده است.

 

 برای مشاهده سایر جزوات و مقالات رشته معماری، اینجا را کلیک کنید

 برای مشاهده سایر جزوات و مقالات رشته عمران، اینجا را کلیک کنید

 

مشاهده این جزوه ها نیز به شما پیشنهاد میشود :

جزوه سازه های معاصر (PDF) – کارشناسی ارشد معماری

مقاله دستگاهای حفاری T.B.M

جزوه مصالح ساختمانی

جزوه ریاضی عمومی 1

 

بخشی از جزوه (صفحه 107) :

فرم بنا

فرم بنا نیز مانند بافت شهری بر اساس اقلیم منطقه و جهت مقابله با سرمای شدید طراحی و اجرا شده است.

خصوصیات کلی فرم بنا

1- ساختمان ها دارای حیاط مرکزی و درون گرا

2- نسبت سطح پوسته خارجی بنا به حجم کم بنا

3- ارتفاع اتاق ها کم

4- بام ها غالبا به صورت مسطح

5- بازشو ها کوچک

6- ایوان ها و حیاط ها کوچک

7- دیوارها نسبتا قطور

خانه های سنتی در این نواحی نیز مانند مناطق مرکزی ایران به صورت حیاط مرکزی احداث می شوند. در این نواحی ایجاد اتاقها و فضاهای بزرگ داخل بنا صحیح نیست، زیرا اولا سطح تماس آن ها با فضای خارج زیاد است و در ثانی گرم کردن فضای وسیع مشکل است. لذا سقف اغلب اتاق ها در این مناطق کوتاه تر از اتاق های مشابه در سایر مناطق اقلیمی ایران است. در روستاها اغلب حیوانات را در طبقه پایین نگهداری کرده و خود در طبقه بالا زندگی می کنند، به این ترتیب از گرمای بدن حیوانات هم استفاده می کنند.

نوع مصالح

مصالح مورد استفاده ابنیه سنتی در مناطق کوهستانی مانند سایر مناطق اقلیمی آن چیزی است که در دسترس است، اغلب جهت دیوارها از سنگ و برای پوشش سقف طبقات و بام از چوب درختان و کاهگل استفاده می کنند. به دلیل فراوانی و در دسترس بودن، سنگ ماده عمده ساختمانی مورد استفاده در نواحی کوهستانی بوده است. نقطه ضعف ساختمان های سنگی در وزن زیاد آن است. وزن زیاد سنگ نه تنها اجرای ساختمان های سنگی را مشکل میکند، بلکه این ساختمان ها در مقابل نیروی زلزله آسیب پذیرتر از ساختمان های سبک تر می باشند.

به طور کلی دیوارهای سنگی قطور هستند، دیوار سنگی در روستاهای کوهستانی هم با ملات گل و یا ملات گل و گچ و هم به صورت بدون استفاده از ملات (خشکه چینی) احداث می شود. این نوع ملاتها در دیوارهایی که فاقد عایق رطوبتی هستند و رطوبت را به خود جذب می کنند و باعث سست شدن دیوار میشود.

از ویزگی های این اقلیم گرمای شدید در تابستان و اعتدال آن در فصل زمستان است. مقدار و شدت تابش آفتاب در تابستان این منطقه زیاد و در زمستان بسیار کم است. زمستان های طولانی، سرد و سخت بوده و چندین ماه از سال زمین پوشیده از یخ است. در سراسر این منطقه از آذربایجان تا فارس زمستان ها به شدت سرد بوده و سرما از اوایل آذرماه شروع شده و کم و بیش تا اواخر فروردین ماه ادامه می یابد. مقدار بارندگی در تابستان کم و در زمستان زیاد و اکثرا به صورت برف است. برف های پیاپی اکثر قلل را پوشانده و در ارتفاعات بیش از 3000 متر همواره برف دائمی وجود دارد. به طور کلی در این منطقه بهاری کوتاه، زمستان و تابستان را از هم جدا میکند. شهر های تبریز، ارومیه، سنندج و همدان در این اقلیم قرار دارند.

در واقع رابطه ای بین اقلیم و معماری هر منطقه وجود داشته و همچنین تفاوتی که تغییر شرایط اقلیمی، در معماری بومی مناطق مختلف ایجاد نموده است و سرانجام تعیین تیپولوژی معماری ایران در رابطه با بناهای غیرتخصصی و حداکثر استفاده از خصوصیات اقلیمی با حداقل استفاده از سیستم های مکانیکی به شرح چند نمونه و ذکر ویژگی های معماری بومی در چهار منطقه اقلیمی پرداخته میشود. این نمونه ها به طور طبیعی و به شکل قابل ملاحظه ای مشکلات حاد آب و هوایی را برطرف نموده اند، راه حل هایی که ساکنین نواحی مختلف کشور ما در طول قرون متمادی بدست آورده اند.

مانند اینکه در معماری بومی مناطق معتدل و مرطوب، به منظور حفاظت اتاق ها از باران، بالکن های عریض و سرپوشیده ای در اطراف اتاق ها ایجاد کرده اند و همین طور در کرانه های نزدیک به دریا، برای محافظت ساختمان از رطوبت بیش از حد زمین، خانه ها روی پایه های چوبی ساخته شده اند.

از ویژگی های معماری بومی مناطق گرم و خشک میتوان گفت، پلان ساختمان ها تا حد امکان متراکم و فشرده بوده و کوشش گردیده تا آن جا که ممکن است سطح خارجی ساختمان ها به نسبت حجم آن کم باشد.

درباره مناطق سرد نیز استفاده از پلان های متراکم و فشرده و به حداقل رساندن میزان تعویض هوای داخلی و تهویه طبیعی و در نتیجه جلوگیری از ایجاد سوز در داخل و فرار گرمای داخلی به خارج است و در مناطق گرم و مرطوب، استفاده از مطالح ساختمانی با ظرفیت حرارتی کم و در سایه کامل قرار دادن ساختمان از نکات مهم به شما میرود.

 

توجه : در صورت برخورد با هر گونه مشکلی در مراحل پرداخت، از طریق صفحه تماس با ما، به پشتیبانی سایت اطلاع دهید.

توجه : اگر شما نویسنده این جزوه هستید و درخواست حذف آن از سایت را دارید، از طریق صفحه تماس با ما، به ما اطلاع دهید.

شیرین
1396/9/25 - در 10:03 ب.ظ

سلام
پی دی اف تایپ شده هست ؟
جزوه کده : بله کاربر گرامی

© تمامی حقوق برای جزوه کده محفوظ است.