مشاهده / بستن موضوعات سایت

جزوه دستگاه کلیه و مجاری ادراری دانشگاه شهید بهشتی – پزشکی

جزوه دستگاه کلیه و مجاری ادراری دانشگاه شهید بهشتی – پزشکی
امتیاز 5 با 4 رأی

عنوان جزوه : دستگاه کلیه و مجاری ادراری

مخاطبان : دانشجویان رشته پزشکی، پیراپزشکی و دیگر علاقه مندان

 

جزوه دستگاه کلیه و مجاری ادراری

 

زبان : فارسی

فرمت فایل : PDF

حجم فایل : 13.1 مگابایت

نوع خط : تایپ شده 

تعداد صفحات : 209

فهرست : برای مشاهده کلیک کنید

ادامه فهرست : برای مشاهده کلیک کنید

ادامه فهرست : برای مشاهده کلیک کنید

ادامه فهرست : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 2 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 50 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 82 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 99 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 179 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 181 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

ویراستار : دکتر نیررسائیان

اساتید مدرس : رادیو آناتومی منطقه ای (دکتر محمد حسن حیدری – دکتر نادره همتی)، بافت شناسی (دکتر صدیقه هنرپرور- دکتر عباس پیریایی)، جنین شناسی (دکتر فرهاد گرجی) رشد و تکامل طبیعی در طول زندگی (دکتر مصطفی شریفیان)، بیوشیمی (دکتر خلیل زارعیان – دکتر نوشابه پژهان – دکتر عبدالحسین باستانی – دکتر فریده اسفندی- دکتر امیر احمد نصیری)، فیزیولوژی (دکتر نیر رسائیان)، مکانیزم های ایمنی و آسیب کلیه (دکتر ربابه رضائی پور)، معاینه فیزیکی طبیعی (دکتر علی طبیبی)، مطالب بالینی (دکتر علی طبیبی – دکتر امیر احمد نصیری)

دانشگاه : شهید بهشتی

قیمت : 1000 تومان

نحوه ارائه : پس از پرداخت آنلاین، بلافاصله به طور خودکار گزینه دانلود به شما نشان داده شده و میتوانید فایل را دانلود کنید.

← تعداد دانلود تا این لحظه : 1,448

 

مشاهده این جزوه ها نیز به شما پیشنهاد میشود :

جزوه دستگاه ادراری (PowerPoint+PDF)

جزوه خون شناسی (هماتولوژی)

جزوه سیستم تنفسی – پزشکی

درسنامه دستگاه شنوایی

 برای مشاهده تمامی جزوات و مقالات رشته پزشکی، اینجا را کلیک کنید

 

بخشی از جزوه :

رادیو آناتومی دستگاه کلیه و مجاری ادراری

اهداف:
پس از مطالعه آناتومی کلیه دانشجو لازم است :
– موقعیت کلیه، حالب، مثانه و پیشابراه را بشناسد و موقعیت هرکدام را تعریف نماید.
– با ساختمان تشریحی هر کدام از عناصر تشریحی فوق آشنا شده و ساختمان هر عضو را ترسیم نماید.
– مجاورات مربوط به کلیه، حالب، مثانه و پیشابراه را بخش به بخش بیان نماید.
– نحوه خونرسانی، عصب گیری، تخلیه لنفاتیک هر عضو آشنا شده و آن ها را بیان نماید.
– با نکات بالینی هر عضو آشنا شود.

آناتومی کلیه ها

کلیه ها، رنه (Renes) یا نفروس (Nephros) نیز نامیده می شوند. کلمات Nephron ،Renal و Nephritis به ترتیب از نام های فوق مشتق شده اند. کلیه ها، یک جفت عضو دفعی هستند که بر روی دیواره عقبی شکم، در طرفین ستون مهره ها و در پشت صفاق جای دارند. این اعضاء ترکیبات زائد متابولیسمی، آب و نمک های اضافی خون را خارج نموده و PH آنرا تنظیم می کنند.

هر کلیه جسم لوبیائی شکلی است با قطب های بالائی و پائینی، کناره های داخلی و خارجی، و سطح های جلوئی و عقبی. قطب پائینی باریک است، اما قطب بالائی هر کلیه پهن بوده و با غده فوق کلیه همان سمت در تماس نزدیک می باشد. گفته می شود که سطح جلویی کلیه نسبت به سطح عقبی ناصاف است. ولی عملاً تمایز این دو سطح با نشانه های گفته شده امکان پذیر نبوده و بهتر است که تشخیص آن ها بر اساس ترتیب عناصر موجود در ناف انجام شود.

 کناره خارجی آن برجسته و کناره داخلی اش گود می باشد. در وسط کناره داخلی یک فرورفتگی بنام ناف (Hilus or Hilum) وجود دارد که عناصر زیر به ترتیب از جلو به عقب در آن مشاهده می گردد: 1- ورید کلیوی (Renal vein)، شریان کلیوی (Renal artery) و 3- لگنچه کلیوی (Renal pelvis). لگنچه کلیوی در واقع انتهای بالائی و متسع میزنای (حالب) می باشد. بدین ترتیب بررسی عناصر فوق تشخیص سطح های جلوی و عقبی کلیه را امکان پذیر می سازد. از طرفی چون میزنای از لگنچه به سمت پائین امتداد می یابد، قطب های بالائی و پائینی نیز از هم مشخص می شوند. بنابراین با بررسی عناصر موجود در ناف میتوان کلیه های راست و چپ را از یکدیگر تشخیص داد. در اغلب مواقع یکی از شاخه های شریان کلیوی از پشت لگنچه کلیوی وارد ناف شده و ممکن است شاخه فرعی ورید کلیوی نیز در همان سطح مشاهده شود.

کلیه ها بخش هایی از نواحی اپی گاستریک، هیپوکوندریاک، لومبار، و امبلیکال را اشغال می کنند. این اعضاء در جهت عمودی از کناره بالائی مهره T12 تا وسط تنه مهره L3 امتداد دارند. کلیه راست اندکی از کلیه چپ پائین تر بوده و کلیه چپ نسبت به کلیه راست به صفحه میانی بدن نزدیکتر است. صفحه ترانس پیلوریک از بخش بالائی ناف کلیه راست و از بخش پائینی ناف کلیه چپ می گذرد.

هر کلیه حدود 11 سانتیمتر طول، 6 سانتیمتر پهنا و 3 سانتیمتر ضخامت دارد. متوسط وزن کلیه در مردان 150g و در زنان 130g می باشد. محور طولی کلیه ها به جهت پایین و خارج است، بطوریکه قطب های بالائی نسبت به قطب های پائینی به صفحه میانی نزدیکتراند. محور عرضی این اعضاء به سمت خارج و عقب می باشد.

در جنین، کلیه ها لوبوله (حدود 12 لوبول) می باشند، که به تدریج بعد از تولد بهم متصل شده و در دوران بلوغ کلیه ظاهر یکنواخت و صاف پیدا می کنند. ممکن است در پاره ای موارد آثار لوبول های جنینی کلیه کماکان باقی بمانند.

مهیار (خریدار این جزوه)
1396/9/27 - در 5:38 ب.ظ

جزوات پزشکی سایتتون خیلی کامله …. همینطوری ادامه بدید
متشکر

© تمامی حقوق برای جزوه کده محفوظ است.