مشاهده / بستن موضوعات سایت

مقاله مبانی استاندارد و استاندارد سازی آموزش و پرورش

مقاله مبانی استاندارد و استاندارد سازی آموزش و پرورش
امتیاز 5 با 9 رأی

عنوان مقاله : مبانی استاندارد و استاندارد سازی آموزش و پرورش

مخاطبان : عمومی

 

 استاندارد سازی آموزش و پرورش

 

زبان : فارسی

فرمت فایل : هر دو فرمت PDF و Word (قابل ویرایش) موجود میباشند

حجم فایل : 0.4 مگابایت

نوع خط : تایپ شده

تعداد صفحات : 34

نمونه 1 : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه 2 : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه 3 : برای مشاهده کلیک کنید

نویسنده : نامشخص (در صورت اطلاع از نام نویسنده، لطفا از طریق بخش نظرات ما را آگاه سازید)

دانلود رایگان مقاله با فرمت PDF 

توصیه ما : ابتدا از طریق لینک بالا مقاله را به طور رایگان با فرمت PDF دانلود کرده و آن را مطالعه کنید، سپس اگر محتوای آن از نظر شما مفید بود و به همان مقاله با قابلیت ویرایش، کپی و پرینت نیاز داشتید، میتوانید با کلیک روی لینک پایین با پرداخت 1000 تومان فرمت Word آن را خریداری نمایید. سوالات خود را میتوانید در قسمت نظرات پایین همین صفحه مطرح کنید تا توسط پشتیبانی سایت رسیدگی شود.

نحوه ارائه : پس از پرداخت آنلاین، به طور خودکار لینک دانلود به شما نمایش داده میشود و میتوانید فایل را دانلود کنید.

 

مشاهده این مقالات نیز به شما پیشنهاد میشود :

مقاله آموزش و پرورش پیش از دبستان

مقاله اصول مدیریت آموزشی

مقاله بررسی اختلالات یادگیری

مقاله مشکلات برنامه های آموزشی بزرگسالان

 

بخشی از مقاله :

اثر استاندارد های آموزشی بر فرهنگ و توسعه فرهنگی

استاندارد سازی در آموزش و پرورش به شیوه های گوناگون به جامعه سود می رساند . استاندارد ها و فرایند تدوین آنها به دلیل تکیه داشتن بر ضوابط و مقررات ، موجب شکل گیری فرایند های آموزشی با کیفیت بهتر و بهره وری بیشتر در جهت خدمت به جامعه می شود . در این مسیر استاندارد ها از طریق تاثیر بر خرده سیستم های نظام آموزشی به صورت یک شرط اساسی در نزد افراد جامعه برای استفاده از آنها در می آید . در این حال اگر این شرط اساسی در جامعه فراگیر شود و همه قشرها و گروه های اجتماعی را در بگیرد ، دارای فواید و کارکرد های مطلوبی خواهد بود . با پذیرش همگانی استاندارد های آموزشی ، فرهنگ انتخاب صحیح در جامعه تثبیت شده و نظام آموزشی خواه ناخواه به دنبال بالا بردن کیفیت فرایند های گوناگون خود می شود . به طور کلی اشاعه استانداردها و رعایت آنها در ارائه هر کالا و خدماتی باعث افزایش اعتماد گروه های مختلف اجتماعی به یکدیگر می شود و در سایه اعتماد به یکدیگر، جامعه در مسیر توسعه فرهنگی قرار می گیرد . استانداردها نه تنها بعد آموزشی جامعه را دچار تغییر می کنند ، بلکه بر روی ابعاد گوناگون فرهنگ جامعه اثر گذار هستند.
همان طور که ذکر شد داشتن نظم و انضباط ،‌ سیستماتیک بودن ، داشتن کارکرد مطلوب و کیفیت شایسته از ویژگی‏ های اساسی استاندارد می باشد . استانداردها مبتنی بر ضوابط و مقرراتی هستند که هدف آن ایجاد خدماتی با کیفیت بهتر و بهره وری بیشتر در جهت خدمت به جامعه است . رعایت اصول استاندارد در انجام فعالیت ها از هر گونه خطا و کاستی در فرآیندها جلوگیری کرده و همراه با یافته های جدیدی که ناشی از تحقیقات علمی است ، پویایی خود را به دست می آورد .
با توجه به ویژگی های فوق می توان نقش استانداردهای آموزشی در توسعه ی فرهنگی را در دو حیطه مورد بررسی قرار داد . یکی این که رعایت معیارهای استاندارد در آموزش و پرورش و اشاعه ی آن در جامعه موجب بوجود آمدن خرده فرهنگ مشخصی در میان قشرهای مختلف اجتماعی می شود . این خرده فرهنگ موجب می شود که همه ی اقشار اجتماعی با توجه به آگاهی هایی که از مزایای خدمات آموزشی استاندارد شده به دست می آورند ، خواهان استفاده از این نوع خدمات باشند و در بر طرف نمودن نیازهای آموزشی و علمی خود به استاندارد بودن آنها توجه نمایند . بدین ترتیب استاندارد بودن به تدریج به صورت یک خرده فرهنگ در جامعه ظاهر می شود و اشاعه پیدا می کند . اگر این خرده فرهنگ در جامعه فراگیر شود و همه ی قشرها و گروه های اجتماعی را در برگیرد، دارای فواید و کارکردهای مطلوبی خواهد بود که از جمله آن افزایش اعتماد روانی نسبت به نظام آموزشی در جامعه است .
علاوه بر این که پدیده ی استانداردهای آموزشی سطوح خرده فرهنگی جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد،‌ در سطوح کلان نیز دارای اثرات مثبت است . با توجه به ویژگی هایی که این پدیده دارا است و به خصوص این که پویاست و در فرآیند زمان حرکت تکاملی دارد، الگوها و ارزش های اجتماعی و فرهنگی را تحت تأثیر قرار می دهد . همچنین شکل گیری نسلی را موجب می شود که از فرهنگ عمومی بالایی بر خوردار است . قانونمند بودن ، سیستماتیک بودن و داشتن سلسله مراتب تکاملی که در استانداردها نهفته است ، بر فرهنگ عمومی جامعه تاثیر می گذارد و فرایند فرهنگ پذیری افراد جامعه را متاثر می سازد . با این که اثرات پدیده استاندارد بر روی فرهنگ عمومی جامعه خیلی کند و آهسته صورت می گیرد و در کوتاه مدت قابل لمس نیست، ولی نمی توان منکر تاثیر مثبت آن در بلند مدت شد . اگر در فرآیند فرهنگ پذیری افراد، از خانواده و مدرسه گرفته تا نهادهای بزرگتر توجه به استانداردها، آموزش داده شود این امر در افراد جامعه درونی می شود و آنان در همه زمینه های زندگی اجتماعی آن را مورد توجه قرار می دهند . به این ترتیب استانداردها وارد عناصر و ارزش های فرهنگی می شوند و خود به هنجارهایی تبدیل می شوند که رعایت آنها موجب پویایی فرهنگ جامعه می شود . حتی می توان ادعا کرد که عناصر و گرایش های فرهنگی از اصول و قوانین کلی استانداردها پیروی نمایند .
راه های ترویج و توسعه استاندارد در جامعه
از آنجا که بهبود نسبی مادی و معنوی جامعه انسانی یعنی توسعه در عصر کنونی از اصول مهم و بنیادی حیات ملت هاست و نیز یکی از ضروریات مبرم فرآیند پیشرفت همه جانبه کشورهای جهان تلقی می شود ، لذا هر یک از شاخصه ها و عناصر و عوامل مؤثر در توسعه انسانی نیز به نوبه خود مشمول این توسعه و تحول قرار می گیرد . توسعه استاندادها نیز به دلیل تعاملات فراوانی که با ابعاد دیگر جامعه دارد و اینکه عاملی دینامیک ، استراتژیک و رشد دهنده محسوب می شود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ترویج استاندارد شامل تمامی روش هایی است که بتوان از طریق آنها آگاهی جامعه را طی برنامه ریزی های مداوم نسبت به لزوم و فواید استاندارد کردن افزایش داد.
توسعه استاندارد ، تحولی است مداوم و نسبی که ماهیت و کیفیت خدمات را مورد کنترل دائم قرار می دهد. در طی این روند پویا به دلیل تعاملی که مقوله استاندارد و استاندارد سازی با دیگر ابعاد جامعه دارد ، جامعه نیز متحول شده و از حرکتی پویا برخوردار می شود .
توسعه و گسترش استاندارد در جامعه را می توان در دو سطح کلان و خرد مورد بررسی قرار داد :
الف) راهکارهای سطح کلان
– تغییر ساختار نظام سیاسی و کاهش هرچه بیشتر فاصله میان ملت و حکومت و ایجاد اطمینان و اعتماد میان آن دو، تا ملت سیاست های نظام را با طیب خاطر پذیرا باشد .
– تغییر ساختار نظام اجتماعی و اداری. تلاش برای حاکمیت عدالت و ضابطه و قانونمندی امور و مبارزه با بی عدالتی ، رشوه خواری ، پارتی بازی و به طور کلی ، جایگزین نمودن عام گرایی در برابر خاص گرایی و خویشاوند سالاری .
– تغییر ساختار نظام اقتصادی. بالا بردن سطح درآمد افراد جامعه جهت رفع نیازهای مادی با بالاترین کیفیت و مطابق با استانداردهای ملی و نهایتاً جهانی.
– تغییر ساختار نظام ارزشی. تلاش برای جایگزین نمودن تدبیر گرایی و مقابله با تقدیر گرایی صرف ، به کمک آموزش های غیر رسمی ، عمومی و همگانی با ارج نهادن به دانش افزایی و علم آموزی (با شعار یونسکو : آموختن برای به کار بستن و آموختن برای بهتر زیستن)
ب) راهکارهای سطح خرد
– در ارتباط با دریافت کنندگان خدمات
– در ارتباط با ارائه دهندگان خدمات
جهت توسعه استاندارد، باید هم در ارتباط با دریافت کنندگان خدمات و هم ارائه دهندگان خدمات فعالیت نمود تا این دو هر چه سریعتر و در زمانی کوتاه تر به نقطه مورد نظر یعنی پذیرش کامل استاندارد برسند.
1- در ارتباط با دریافت کنندگان خدمات
– اطلاع رسانی دقیق و وسیع به منظور افزایش آگاهی جامعه نسبت به مزایا و سودمندی استاندارد ، زیرا عدم آگاهی جامعه نسبت به فواید این پدیده مانع از توسعه آن خواهد بود .
– هماهنگی با رسانه ها ، به ویژه صدا و سیما برای برگزاری مسابقه ، طرح شعار ، مسابقه تصویری (شناسایی فواید نشانه های استاندارد) ، فیلم های کوتاه (همانند برنامه هایی که توسط سازمان ها و موسسات تولیدی در سال های اخیر صورت می گیرد)
– افزایش اطلاعات دریافت کنندگان خدمات از طریق اطلاع رسانی درباره تفاوت های خدمات استاندارد با غیر استاندارد از نظر چگونگی تولید ، کیفیت ، ایمنی و … .
– نظارت دقیق ، بدون اغماض و بدون تساهل و تسامح درباره مراحل اخذ استاندارد و پیشگیری از هر نوع تخلف و اعمال رابطه و …. همچنین انعکاس این روند به جامعه جهت ایجاد اطمینان نسبت به مراحل فوق .
– ایجاد احساس نیاز در جامعه قبل از ایجاد هر نوع تحول آموزشی (از جمله استانداردهای آموزشی) خدماتی و …
– زمینه سازی برای انتقال و پرهیز از تحمیل و اجبار .
2- در ارتباط با ارائه دهندگان خدمات
– ترغیب بیشتر ارائه دهندگان جهت ارائه خدمات استاندارد با اعمال سیاست های خاص از جمله تسهیل در امر اخذ وام، اعطای وام های بلند مدت با بهره کم و معرفی مؤسسات و سازمان هایی که خدمات استاندارد ارائه نموده اند .
– هماهنگی بارسانه ها ، به ویژه صدا و سیما و اعمال تخفیف به خدمات استاندارد جهت تبلیغ.
– ایجاد فیلترهایی برای معرفی خدمات در رسانه ها.
جوامع مختلف به دلیل برخورداری از ویژگی های گوناگون ، پذیرای روش های گوناگونی نیز در ترویج فرهنگ استاندارد و استاندارد سازی می باشند. به روش های مختلف و متفاوتی می توان در این باره اشاره کرد که اثر گذاری آنها به فرهنگ هر جامعه بر می گردد . اما می توان به روش های کلی نیز اشاره کرد که در اغلب جوامع عمومیت دارند و مناسب می باشند. در این باره به چهار روش اصلی اشاره می شود.
روش های ترویج استاندارد :
الف) آموزش : شاید اثر گذارترین روش برای ترویج استانداردها در جامعه ، روش آموزش باشد. برای زمینه سازی فرهنگی درباره استفاده از استانداردها نیازمند. افزایش آگاهی های جامعه نسبت به فواید بهره گیری از آنها هستیم که آموزش بویژه آموزش مستقیم می تواند در فاصله زمانی کم (نسبت به روش های دیگر) زمینه فرهنگی مساعدی را فراهم نماید . از آنجا که روش آموزش از اهمیت زیادی برخوردار می باشد در مبحث بعدی به طور جامع تری درباره آن توضیح داده می شود.
ب) مشاوره : هدف از مشاوره ، انتقال صحیح و مناسب فنون مرتبط به استاندارد کردن برای به کارگیری استانداردها در حالت های خاص و مورد نظر است . به عنوان مثال در سطوح پایین مانند استانداردهای شرکتی و یا سازمانی می توان از این روش بهره گرفت.
ج) بازخور داده ها : بازخور اطلاعات به ویژه به صورت داده های جمع آوری شده از پیشرفت تکنولوژی که در پی تحقیقات و تجربیات حاصل از به کارگیری عملی استانداردها (در سازمان های مرتبط از نظر تهیه یا اجرا) در زمینه ها و سطوح مختلف در ارتباط بافعالیت های آموزش و غیره بدست می آید از نکات مهم و اساسی در افزایش بازدهی و کارایی سیستم استاندارد کردن است . بنابراین لازم است برای سیستم استاندارد سازی ، تشکیلات و ساختار مناسب همراه شرح وظایف و مسئولیت های مدون و سیستم ارزیابی مناسب در نظر گرفت .
د) اطلاعات [اطلاع رسانی مناسب] : زمینه سازی مناسب برای اجرای فعالیت های استاندارد سازی مستلزم فعالیت های اطلاع رسانی مناسب و به موقع نیز می باشد. از جمله جنبه های مهمی که می تواند مورد توجه فعالیت اطلاع رسانی قرار گیرد می توان به جمع آوری اطلاعات ، مقایسه و تطبیق ، تحلیل ، مستند سازی ،‌ذخیره سازی،‌ اصلاح و انتشار اطلاعات و امثال آن اشاره کرد .
اثر آموزش بر توسعه استانداردهای آموزشی
آموزش فرایندی است جامع و همه گیر برای تعالی فرد و جامعه و غنای فرهنگ. علاوه بر این آموزش موجب توسعه فرهنگ و ترویج آن نیز می باشد . همانگونه که یونسکو اذعان دارد : آموزش مهمترین وسیله بسط و نوسازی فرهنگ است . اشاعه و باروری فرهنگ استاندارد به مثابه عنصر اساسی در روند توسعه کشور ، ضرورتی حتمی و قطعی است و در اینجا شاید به صراحت بتوان گفت مهمترین وسیله ارتقای فرهنگ عمومی به طور اعم و توسه و ترویج فرهنگ استاندارد به طور اخص ، آموزش عمومی است .
اگر به مفهوم استاندارد در جامعه به صورت یک طرحواره یاشبکه ذهنی نگریسته شود در این صورت ،‌ قالب فرهنگی به خود گرفته و مجموعه ای خواهد بود از دانش ها ، نگرش ها و رفتارهای مناسب و مورد نیاز برای یک جامعه توسعه یافته ، که برای ترویج ، توسعه ،‌استقرار و تثبیت آن باید برنامه ریزی آموزشی متناسب در سطح کلان صورت گیرد .
برای توسعه و ترویج فرهنگ استانداردهای آموزشی از طریق آموزش عمومی ، نیاز به یک برنامه ریزی آموزشی وجود دارد. این برنامه ریزی می تواند از مراحل زیر تشکیل شده باشد :
مرحله یک : روشن کردن هدف ها : ‌هدف ها لازم است در سه حیطه اهداف یادگیری شامل :‌ حیطه شناختی، حیطه عاطفی یا نگرشی و حیطه کاربردی مورد بررسی قرار گیرند .
الف) حیطه شناختی : ارتقاء سطح دانش مردم (آگاهی بخشی) در زمینه مفهوم استاندارد ، معرفی استانداردهای آموزشی در سطح ملی و بین المللی ، حقوق دریافت کنندگان خدمات استاندارد و چگونگی احقاق آن که می توان از آن به عنوان نقطه آغازین مشارکت در نهادینه ساختن فرهنگ استانداردهای آموزشی یاد کرد.

 


توجه : 
اگر لینک دانلود خراب است و در هنگام دانلود با خطا مواجه میشوید، از طریق نظرات همین صفحه، به ما اطلاع دهید.

توجه : اگر شما نویسنده این مقاله هستید و درخواست حذف آن از سایت را دارید، از طریق صفحه تماس با ما، به ما اطلاع دهید.

توجه : اگر شما نویسنده این مقاله هستید و نام نویسنده به اشتباه درج شده است، از طریق صفحه تماس با ما، به ما اطلاع دهید.

توجه : اگر به نظرتون مشخصاتی که برای مقاله نوشته شده مشکل داره و باید تغییر داده بشه، لطفا از طریق نظرات همین صفحه، به ما اطلاع دهید.

ارشیا
1396/9/27 - در 5:41 ب.ظ

همین مقاله رو با فرمت پاورپوینت ندارید ؟
جزوه کده : خیر کاربر گرامی متاسفانه فقط با همین فرمت موجود هست

© تمامی حقوق برای جزوه کده محفوظ است.