مشاهده / بستن موضوعات سایت

جزوه مدیریت و کنترل پروژه دانشگاه پیام نور

جزوه مدیریت و کنترل پروژه دانشگاه پیام نور
4.6 (91.43%) 7 votes

عنوان جزوه : مدیریت و کنترل پروژه

مخاطبان : دانشجویان رشته مدیریت ، اقتصاد ، برق و دیگر علاقه مندان

 

جزوه مدیریت و کنترل پروژه

 

زبان : فارسی

فرمت فایل : PDF

حجم فایل : 1.5 مگابایت

نوع خط : تایپ شده

تعداد صفحات : 45

مباحث جزوه : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه (صفحه 2 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه (صفحه 13 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه (صفحه 39 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

دانشگاه : پیام نور

قیمت : 1000 تومان

نحوه ارائه : پس از پرداخت آنلاین، به طور اتوماتیک لینک دانلود به شما نشان داده شده و میتوانید فایل را دانلود کنید.

← این جزوه تا این لحظه 252 بار دانلود (خریداری) شده است.

 

 برای مشاهده سایر جزوات و مقالات رشته مدیریت بازرگانی، اینجا را کلیک کنید

 برای مشاهده سایر جزوات و مقالات رشته مدیریت صنعتی، اینجا را کلیک کنید

 برای مشاهده سایر جزوات و مقالات رشته اقتصاد، اینجا را کلیک کنید

 برای مشاهده سایر جزوات و مقالات رشته مهندسی برق، اینجا را کلیک کنید

 

مشاهده این جزوه ها نیز به شما پیشنهاد میشود :

جزوه مدیریت مالی 1 و 2 (PowerPoint)

جزوه کنترل موجودی

جزوه آمار و احتمال مهندسی

جزوه اندیشه اسلامی 2 (عمومی دانشگاه)

 

بخشی از صفحه 1 جزوه :

پروژه چیست ؟ مدیریت و کنترل پروژه به چه معناست ؟

در زبان های گوناگون و حتی در سازمان های مختلف هر کشور در مورد واژههای برنامه ، طرح یاپروژه ، اختلافات لغوی ، معنایی و قانونی وجود دارد ؛ از این رو چهارچوب آنان روشن و آشکار نیست و گاه به جای یکدیگر نیز استفاده میشوند .
آرمان ها و اهداف تعیین شده حکومت در سطح برنامه ریزی بلندمدت یا استراتژیک، برنامه (Plan) نامیده میشود که این برنامه ها دارای اهداف کیفی میباشند. مانند برنامه توسعه صنایع شیمیایی ، برنامه توسعه شبکه راه های کشوری ؛ دستیابی به این اهداف وآرمان ها در یک فاصله زمانی بلندمدت که معمولا بین ده تا بیست و پنج سال است، امکانپذیر میباشد .
پس ازاینکه برنامه ها درسطح برنامه ریزی بلندمدت مشخص گردیدند، هر برنامه درسطح برنامه ریزی میان مدت یا تاکتیکی توسط مدیریت طراز اول یا سیستم اجرایی کشور به مجموعه ای ازطرحها (Program) یا برنامه های اجرایی تفکیک میشود که شامل مجموعه ای از تصمیمات مقطعی یا اجرایی هستند که ظرف پنج تا ده سال آینده باید اجرا و به نتایج مورد نظر برسند.

هر طرح در سطح برنامه ریزی کوتاه مدت یا اجرایی توسط واحدهای ستادی یا سطوح مدیریت میانی نظام اجرایی کشور به مجموعه کارها و عملیاتی که آن را پروژه (Project) مینامند، تبدیل و تقسیم میشود.

بر این اساس پروژه را اینگونه تعریف مینماییم :

یک پروژه مجموعه ای از فعالیتهاست که برای دستیابی به منظور یا هدف خاصی انجام میگیرد. پروژه ها شامل فعالیتهایی هستند که باید در تاریخهای معین ، با هزینه هایی معین و کیفیت تعیین شده ای به انجام رسند؛ لازمه موفقیت هر پروژه، دستیابی توام به هر سه عامل زمان، هزینه و کیفیت معین است و خارج شدن هر یک از سه عامل مذکور از حدود تعیین شده، میتواند به انجام پروژهای ناموفق و غیراقتصادی منجر شود.

تعریف مدیریت پروژه : 

مدیریت پروژه برنامه ریزی و هدایت پروژه در چهارچوب زمان، هزینه و کیفیت مشخص به سوی ایجاد نتایج مشخص آن است. مدیریت پروژه فعالیت های برنامه ریزی، سازماندهی، نظارت بر اجرا و هدایت اجرا را در بر میگیرد و سعی دارد تا با استفاده درست از منابع، نتایج مشخص و مورد انتظار را با هزینه توافق شده قبلی در موعد درست خود تحویل دهد .

به بیان دیگر :

مدیریت پروژه بکارگیری دانش، مهارتها، ابزار و تکنیک های لازم در اداره جریان اجرای فعالیت ها ، به منظور رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه است. مدیریت پروژه در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه ریزی و کنترل پروژه بهره میگیرد .

تعریف برنامه ریزی : 

فرآیند برنامه ریزی، تعیین توالی و توازی فعالیت های لازم برای اجرای یک پروژه با در نظر گرفتن زمان مورد نیاز برای اجرای هر فعالیت و کیفیت تعیین شده برای آن فعالیت است.

تعریف کنترل پروژه : 

کنترل پروژه فرایندی است در جهت حفظ مسیر پروژه برای دستیابی به یک تعادل اقتصادی موجه بین سه عامل هزینه، زمان و کیفیت در حین اجرای پروژه، که از ابزار و تکنیک های خاص خود در انجام این مهم کمک میگیرد. در واقع کنترل، اجرای دقیق و کامل برنامه تدوین شده برای پروژه است، بگونه ای که هنگام خروج از برنامه بتوان با تشخیص علل و طرح اقتصادی ترین فعالیت ها، پروژه را به نزدیکترین حالت ممکن در مسیر اولیه و اصلی خود بازگرداند. کنترل پروژه در این راه از سه عامل زیر بهره میگیرد :

1- تعیین وضعیت واقعی پروژه.
2- مقایسه وضعیت واقعی با برنامه.
3- در نظر گرفت اقدام اصلاحی.

تاریخچه

تاریخچه مدیریت پروژه به چه زمانی باز میگردد ؟
تاریخچه مدیریت پروژه در جهان را معمولا به مدیریت پروژه های عظیمی همچون ساخت اهرام مصر، دیوار چین و یا بنا نهادن تخت جمشید به دستور داریوش مربوط میدانند؛ هر یک از این پروژه ها از جمله پروژه های بزرگ و پیچیده تاریخ بشریت اند که با کیفیت استاندارد بالا و بکارگیری نیروی عظیم انسانی ساخته شده اند.

یک مدیر پروژه وقتی به شهر اسرارآمیز هخامنشیان سری میزند و در هر گوشهای از آن به نقوش هنرمندانه برجسته باستانی برخورد میکند بدون شک دچار حیرت میگردد که چگونه چنین پروژه عظیمی قریب دو هزار و پانصد سال پیش با چنین کیفیت منحصر به فردی ساخته شده که علیرغم ویرانی و به آتش کشیده شدن پیاپی توسط اسکندر و تسخیر کنندگان پس از او همچنان به عنوان نماد حیرت انگیز پروژه ایرانی از آن یاد میشود.
هرچند به دستور کوروش، مهندسان و سازندگان پاسارگاد موظف بودند شرح کار خود و همچنین برنامه کاری روز بعد خود را در لوحه هایی که به نام کارنامک مشهور بود، بنگارند اما امروزه جز با تکیه بر حدسیات نمیتوان اظهار نظر قاطعی پیرامون نحوه دقیق مدیریت پروژه های عظیم عهد باستان ابراز داشت، چرا که متاسفانه تاکنون هیچ مدرک و نشان های دال بر چگونگی بکار بستن روش ها و تکنیک های مدیریت پروژه در این طرحها یافت نشده است.

اما تاریخچه مدیریت پروژه در دنیای جدید به سال های ابتدایی دهه 1900 میلادی باز میگردد ؛ جایی که هنری گانت با توسعه نمودار میله ای ابداعی خود آغازگر حرکت پرشتاب بعدی طی سال های دهه 1950 و 1960 میلادی در پروژه های نظامی و هوافضای آمریکا و سپس انگلستان گردید. هرچند نام پرآوازه هنری گانت به عنوان پدر تکنیک های برنامه ریزی و کنترل پروژه در تاریخ ثبت گردیده است لیکن سالهای دهه 1950 و 1960 به عنوان سال های آغازین رشد و توسعه مدیریت پروژه در دنیای معاصر شناخته میشود. این سال ها سرآغاز تکوین و توسعه بسیاری از روش ها و دانش های مربوط با مدیریت های نهگانه پروژه است که سال ها بعد توسط نرم افزار های مختلف عملیاتی و در پروژه ها بکار گرفته شدند.

تغییرات سریع تکنولوژیک، بازارهای شدید رقابتی و رایزنی فشرده و قدرتمندانه شرکت ها، همه و همه سازمان ها و بنگاه های متولی پروژه را تشویق به تغییر سیستم مدیریتی خود نمود. در هنگامه نبرد انتخاب بین غرق شدن یا شنا کردن و یا تطبیق و سازگاری یا مرگ و نابودی، مدیریت پروژه و پروژه مداری درمدیریت تنها انتخاب و راه نجات فراروی پیمانکاران و سازمان ها بود. حال به تارنمای مدیریت پروژه در دنیای معاصر تا شکلگیری استاندارد جهانی مدیریت پروژه که سبب قوام یافتن دانش مدیریت پروژه گردید، میپردازیم.

گانت چارت در اوائل دهه 1900 میلادی :
تاریخچه تکوین بارچارت به دوران جنگ جهانی اول میرسد؛ جایی که یک آمریکایی به نام هنری گانت برای نخستین بار بارچارت را برای برنامه ریزی و کنترل پروژه های موسسه کشتی سازی اش بکار برد. به پاسداشت این اقدام نام گانت قبل از عنوان بارچارت تداعی کننده این اقدام ارزشمند است. کتاب مرجع مهندسان صنایع اشاره میدارد که هنری گانت به کمک ابزار ابداعی خود در خلال جنگ جهانی اول توانست زمان ساخت کشتی های ترابری خود را به میزان چشمگیری کوتاه نماید. امروزه گانت چارت بدلیل ساده و قابل فهم بودن آن، به عنوان روشی جالب و پرطرفدار به شکل وسیعی در دنیا جهت مدیریت زمان پروژه ها به کار برده میشود. یافته های یک پژوهش در میان کاربران نرم افزار برنامه ریزی و کنترل پروژه Micro Soft Project نشان داد که هشتاد درصد مدیران پروژه ها در دنیا ترجیح میدهند برای برنامه ریزی و کنترل پروژه هایشان از گانت چارت استفاده نمایند.

 

توجه : در صورت برخورد با هر گونه مشکلی در مراحل پرداخت، از طریق صفحه تماس با ما، به پشتیبانی سایت اطلاع دهید.

توجه : اگر شما نویسنده این جزوه هستید و درخواست حذف آن از سایت را دارید، از طریق صفحه تماس با ما، به ما اطلاع دهید.

هادی
1396/9/26 - در 12:50 ق.ظ

لطفا مقاله های فارسی رشته مدیریت رو بزارید تو سایتتون
جزوه کده : در حال اضافه شدن هست کاربر گرامی

© تمامی حقوق برای جزوه کده محفوظ است.