مشاهده / بستن موضوعات سایت

جزوه دستگاه بینایی دانشگاه شهید بهشتی – پزشکی

جزوه دستگاه بینایی دانشگاه شهید بهشتی – پزشکی
5 (100%) 5 votes

عنوان جزوه : دستگاه بینایی

مخاطبان : دانشجویان رشته پزشکی، پیراپزشکی و دیگر علاقه مندان

 

جزوه دستگاه بینایی

 

زبان : فارسی

فرمت فایل : PDF

حجم فایل : 9 مگابایت

نوع خط : تایپ شده 

تعداد صفحات : 194

فهرست : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 4 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 54 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 74 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 82 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 98 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 113 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

نمونه  (صفحه 125 جزوه) : برای مشاهده کلیک کنید

اساتید مدرس (مولفین) : آناتومی و رادیولوژی طبیعی (دکتر محسن نوروزیان – دکتر سوفیا صبوری)، بافت شناسی (دکتر صدیقه هنرپرور)، جنین شناسی (دکتر فرهاد گرجی) فیزیولوژی (دکتر حسین استکی)، بیوشیمی (دکتر بهرام یغمائی ایمونولوژی (دکتر ماندانا ستاری)، فیزیک پزشکی (مهندس موید)، شرح حال گیری و معاینه فیزیکی (دکترسیامک مرادیان – دکتر ژاله رجوی – دکترحسین محمد ربیع – دکترمحمد علی جوادی – دکتر محمد ابریشمی – دکتر فرید کریمیان – دکتر زهره بهروزی – دکتر عباس باقری)

دانشگاه : شهید بهشتی

قیمت : 1000 تومان

نحوه ارائه : پس از پرداخت آنلاین، بلافاصله به طور خودکار گزینه دانلود به شما نشان داده شده و میتوانید فایل را دانلود کنید.

← تعداد دانلود تا این لحظه : 1,774

 

مشاهده این جزوه ها نیز به شما پیشنهاد میشود :

جزوه آناتومی چشم انسان

درسنامه دستگاه غدد

جزوه ویروس شناسی

درسنامه دستگاه پوست

 برای مشاهده تمامی جزوات و مقالات رشته پزشکی، اینجا را کلیک کنید

 

بخشی از جزوه :

جسم مژگانی

بصورت حلقه کامل در قسمت قدامی چشم قرار گرفته و عدسی چشم توسط الیافی به نام زنول Zonule از آن آویزان است. در مقطع بصورت دو مثلث مشاهده می گردد. جسم مژگانی از بافت همبند سست پرعروق تشکیل شده و محتوی عضله صاف بنام عضله مژگانی cilliary muscle می باشد. الیاف این عضله بصورت طولی حلقوی و شعاعی هستند. سطح جسم مژگانی توسط دو لایه سلول که در امتداد شبکیه می باشند پوشیده شده است.

سطح داخلی جسم مژگانی به علت وجود رنگدانه خاکستری و شامل دو قسمت متمایز است :

قسمت قدامی یا قسمت چین دار pars plicata یا تاج مژگانی corona ciliaris که این قسمت دارای برآمدگی های طولی است که از جلو به عقب کشیده شده اند و محیط عنبیه را به صورت حلقه ای احاطه می کنند و به زواید مژگانی ciliary processes موسومند. این زوائد 70 تا 80 عددند و به شکل اشعه ای در محیط عدسی قرار گرفته اند و توسط شیارهایی بنام دره های مژگانی از یکدیگر مجزا می باشند از کنارهای زاویه مژگانی برجستگی های کوچکی موسوم به جسم های مژگانی به داخل دره های مژگانی کشیده می شوند. در دره های مژگانی و بین زواید مژگانی الیاف رباط آویزان کننده قرار دارند که به محیط عدسی وارد شده و آنرا در محل خود ثابت نگه می دارد. زواید مژگانی توسط 2 لایه اپی تلیوم ساده پوشیده شده اند لایه ای که بلافاصله مجاور جسم مژگانی قرار دارد از سلول های استوانه ای ساده که ملانین زیادی دارند بوجود آمده است (شکل 6 و 9) و در واقع امتداد لایه رنگدانه ای شبکیه می باشد، لایه دوم که لایه اول را می پوشاند از قسمت حسی شبکیه منشاء می گیرد و از سلول های استوانه ای بدون پیگمان و ساده تشکیل شده است. این سلول ها رأس به رأس یکدیگر قرار دارند.
از غشاء پایه سلول های داخلی رشته های زنول منشاء می گیرد. انتهای رأسی سلول های اپی تلیال بوسیله دسموزم به یکدیگر اتصال یافته اند و اتصالات محکم متعدد کامل نیز در بخش های انتهایی سلول های اپی تلیال هر دو لایه به چشم می خورد.

لایه بدون رنگدانه داخل دارای چین خوردگی های متعددی در ناحیه خود همراه با اتصالات در هم فرو رفته متعددی می باشد که مشخصه سلول های انتقال دهنده یون می باشد. این سلول ها بطور فعال برخی از ترکیبات پلاسما را به اتاق خلفی منتقل می سازند و بدین ترتیب مایع زلالیه aqueous humor را بوجود می آورند. این مایع از نظر ترکیب یون های معدنی همانند پلاس ما می باشد ولی میزان پروتئین آن کمتر از 1% می باشد (پلاسما در حدود 7% پروتئینی دارد). مایع زلالیه بطرف عدسی جاری شده و از بین عدسی و عنبیه عبور نموده و به اتاق قدامی وارد می گردد. این مایع در اتاق قدامی به زاویه ای که بین قرنیه و قسمت قاعده ای عنبیه تشکیل می گردد حرکت می نماید و سپس بافت لیمبوس را از طریق شبکه ترابکولار عبور نموده و در نهایت به کانال شلم که توسط سلول های اندوتلیال پوشیده شده است می ریزد این کانال با وریدهای کوچک اسکلرا در ارتباط است و از این طریق مایع زلالیه از چشم خارج می شود (شکل 2 و 7).

عنبیه Iris

عنبیه یک دیافراگم پیگمانته است سطح قدامی عنبیه نامنظم و خشن بوده و دارای شیارها و ستیغ های متعدد است و بوسیله لایه غیر پیوسته ای از سلول های رنگدانه ای و فیبروبلاست ها بوجود می آید در زیر این لایه یک بافت همبند کم عروق با رشته های کم ولی ملانوسیت و فیبروبلاست فراوان به چشم می خورد. لایه بعدی دارای عروق خونی فراوان است که در زمینه بافت همبند شل قرار دارند. سطح صاف خلفی عنبیه توسط دو لایه اپی تلیوم جسم مژگانی پوشیده شده است (شکل 2).

عدسی Lens

عدسی دارای سه بخش عمده است :

الف – کپسول عدسی : حدود 10 تا 20 میکرون قطر دارد غشاء پایه ضخیم و عمدتاً حاوی کلاژن نوع IV و گلیکوپروتئینی است و سطح خارجی سلول های اپی تلیال را می پوشاند.
ب – اپی تلیوم زیر کپسول : از یک لایه سلول اپی تلیال مکعبی که تنها در سطح قدامی عدسی وجود دارند در طول زندگی و با وجود آمدن رشته ه ای جدید توسط سلول هائی که در سطح استوائی عدسی قرار دارند اندازه عدسی افزایش می یابد.
ج – رشته های عدسی : از اپی تلیوم واقع در زیر کپسول عدسی منشاء گرفته اند این سلول ها در نهایت هسته و سایر ارگانل های خود را از دست داده و بسیار طویل می گردند و در ازای آن ها به 7 تا 10 میلیمتر و عرض آن ها به 8 تا 10 میکرون و ضخامت آن ها به 2 میکرون میرسد. گروهی از پروتئین ها موسوم به کریستالین ها این سلول ها را پر می کنند.

 عدسی توسط الیاف شعاعی بنام زنول Zonule در محل خود ثابت نگه داشته می شوند این رشته ها از یک سو به کپسول عدسی و از سوی دیگر به جسم مژگانی اتصال دارند. رشته های زنول شبیه به میکروفیبریل های الیاف الاستیک می باشند. این سیستم نقش مهمی در عمل تطابق دارد. زمانی که چشم در حالت استراحت می باشد یا به اشیاء دور نگاه می کند عدسی بوسیله الیاف زنول به حالت کشیده در صفحه ای که نسبت به محور بینائی قائم است نگاه داشته می شود. برای دیدن اشیاء نزدیک عضلات مژگانی منقبض شده و باعث کشیده شدن مشیمیه و جسم مژگانی به سمت جلو می گردند این امر باعث از بین رفتن کشش الیاف زنول گشته و عدسی ضخیم تر می شود که بدین ترتیب امکان دید نزدیک فراهم می شود.

زجاجیه

بیرنگ و ژله مانند که شامل 99 % آب و مقداری املاح معدنی، کمی کلاژن و اسید هیالورونیک و سلول هایی بنام هیالوسیت (hyalocyte) می باشد. این مایع در محیط کمی غلیظ تر و به پرده هیالوئید Hyaloid membrane موسوم است. پرده هیالوئید به زواید مژگانی از یک طرف و به لبه عصب بینائی از طرف دیگر اتصال دارد هم چنین مجرای باریکی به نام مجرای هیالوئید از صفحه بینائی تا مرکز سطح خلفی عدسی (قطب خلفی) در ضخامت آن کشیده شده است. در دوره جنینی این مجرا توسط شریان هیالوئید اشغال شده و از 6 هفته قبل از تولد از بین می رود. در زجاجیه عروق خونی وجود ندارد و تغذیه آن توسط عروق شبکیه و زوائد مژگانی انجام می گیرد (شکل 2 رجوع شود به صفحه 33)

شبکیه (Retina)

از یک لایه پیگمانته خارجی و یک لایه عصبی داخلی تشکیل شده است. دیواره خارجی شبکیه یک غشاء نازک بنام اپیتلیوم رنگدانه ای pigment epithelium تبدیل می گردد. بخش نوری و فعال شبکیه عصبی neural retina از لایه داخلی بوجود می آید.

اپی تلیوم رنگدانه ای Pigment epithelium

از سلول های استوانه ای تشکیل می گردد که هسته آنه ا در قاعده سلول است. نواحی قاعده ای سلول ها بطور محکم به غشاء بروک اتصال دارد و غشای سلولی در این نواحی دارای فرورفتگی های متعددی می باشد (شکل 7 و 8 و 13 و 14 ). میتوکندری های فراوانتری را در نزدیکی این فرورفتگی ها نسبت به سایر مناطق می توان یافت. این یافته ها نقش انتقال یونی را برای این ناحیه مطرح می کند. بخش های جانبی غشاء سلول دارای اتصالات سلولی با نواحی انسدادی و نواحی چسبندگی آشکار و مشخص در رأس خویش می باشند. دسموزم و اتصال شکافدار هم دیده می شود. رأس سلول ها دارای زائده های متعددی است که از دو نوع تشکیل شده اند، میکروویلی های ظریف و غلاف های استوانه ای که رأس گیرنده های نوری را می پوشانند.

Sensory Retina

بخش نوری شبکیه که حساس به نور می باشد بسیار پیچیده و از حداقل 15 نوع نورون و 38 نوع سیناپس مخصوص ایجاد می شود و از قسمت های زیر درست شده است :

سلول های مخروطی و استوانه ای و نورون های دو قطبی که یک لایه حد واسط می باشند و سلول های مخروطی و استوانه ای را به سلول های گانگلیونی متصل نموده و لایه شبکه مانند خارجی یا لایه سیناپسی نامیده می شود و محلی که ارتباط سیناپس بین سلولی دو قطبی و سلول های گانگلیونی داخل برقرار می گردد.

سلول های مخروطی و استوانه ای : (شکل 13 و 14)

در واقع نورون های پلاریزه (قطبی) میباشد. در یک قطب یک دندریت حساس به نور منفرد و در قطب دیگر سیناپس های موجود با لایه سلول های دو قطبی دیده می شود. سلول های مخروطی و استوانه ای را می توان به بخش های زیر تقسیم نمود (شکل 13) :

قطعات داخلی و خارجی منطقه هسته ای و منطقه سیناپسی، قطعات خارجی مژک های تغییر شکل یافته ای هستند که حاوی ستون هایی از کیسه های پهن صفحه مانند می باشند که از غشائی پوشیده شده اند. سگمان حساس به نور شبکیه در غشای این ساکول ها قرار دارد. مخروط ها و استوانه ها هر دو از یک لایه نازک بنام غشاء محدود کننده خارجی عبور می کنند. این غشاء مجموعه ای از ساختمان ها و اتصالی بین گیرنده های نوری و سلول های گلیال شبکیه (سلول های مولر) است.

سلول های استوانه ای

از 2 قسمت تشکیل شده اند : بخش حساس به نور خارجی که شبیه استوانه می باشد از صفحات غشایی پهن متعدد که مانند تعدادی سکه روی هم چیده شده اند تشکیل می گردد. این صفحات موجود در سلول های استوانه ای با غشای پلاسمایی ارتباط ندارند و قطعه خارجی بوسیله یک تنگه از قطعه داخلی جدا می شود. سگمان خارجی محل حساس به نور است. درست در زیر همین تنگه قسمت قاعده ای وجود دارد که مژک ها از آن منشاء می گیرد و به سگمان خارجی می روند … .

علی مرعشیان (خریدار این جزوه)
1396/9/27 - در 5:37 ب.ظ

خیلی خوب بود جزوه های دانشگاه ایران رو هم بزارید خواهشا
جزوه کده : اگه به دستمون برسه حتما میزاریم کاربر گرامی

© تمامی حقوق برای جزوه کده محفوظ است.